Ε.Κ. Καβάλας - ΑΕΚ

για την 17η αγωνιστική

Έχασε, αλλά δε χάθηκε…

Σε ένα παιχνίδι με εξαιρετική εξέλιξη η ΑΕΚ έφυγε με σπουδαίο διπλό από την Καβάλα επικρατώντας με 88-86 αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο άστοχο τρίποντο του Ντεχουάν Κόλινς ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν στο τέλος την ψυχραιμία που χρειαζόταν και πήραν το δίποντο που τους απομάκρυνε από τη ζώνη του υποβιβασμού, εκεί όπου βρίσκεται η επαρχιακή ομάδα.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυε την εξέλιξή του αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 17 πόντων (8-25) μόλις στο 9ο λεπτό και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 12-25. Η Καβάλα έδειξε να αφυπνίζεται στη συνέχεια και με εξαιρετική άμυνα, αλλά και τους Μιλτ Παλάσιο και Ντεχουάν Κόλινς να κάνουν πολύ καλή δουλειά στην επίθεση ολοκληρώνοντας ένα σερί 18-0 (!) που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 26-25. Ωστόσο ο Λαμόντ Μακ συνέχισε την εκπληκτική του εμφάνιση στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-43.

Στο 22’ η αθηναϊκή ομάδα χάρη στα μακρινά σουτ έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (38-48) για να ισοφαρίσουν οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή πέντε λεπτά αργότερα (51-51) και χάρη στην πιεστική άμυνα να κλείσουν το 30’ με το παιχνίδι να ισορροπεί (60-60). Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ με τον Τοριν Φράνσις να κάνει δουλειά κάτω από το καλάθι και τον Τοριν Γκριν με μακρινά σουτ πήρε ένα μικρό προβάδισμα που στο 37’ μετετράπη σε εφτά πόντους (72-79).

Η είσοδος του Σον Χαφ στο παρκέ άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς αφού με οχτώ δικούς του συνεχόμενους πόντους μετέτρεψε το 78-83 σε 86-87 20’’ πριν τη λήξη. Εκεί ο Ακης Καλλινικίδης έκανε το 86-88 με 1/2 βολές και στα τελευταία 16’’ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι αφού η προσπάθεια του Κόλινς από τα 6,25μ. βρήκε σίδερο.

Στατιστικά του αγώνα

Στατιστικά του αγώνα - Στατιστικά του αγώνα
Δεκάλεπτα: 12-25, 38-43, 60-60, 86-88

Καβάλα (Αλεξανδρής): Νίκου, Σουντόφ, Κυρίτσης 11, Αγγελόπουλος 9(1), Χαφ 8(2), Κόλινς 19(2), Ηλιάδης, Παλάσιο 14, Ραϊσεβιτς 10(1), Σιγκούνας, Τσέρανιτς 4, Γκούστας 11(1).

ΑΕΚ (Γκέκος): Μελς, Γκριν 20(4), Νικολαϊδης 10(3), Μαζέικα 2, Μακ 29(4), Παπαντωνίου, Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 3, Φράνσις 24

alt

Όπως και πέρσυ, για την ακρίβια, στις 11 Απριλίου, που  η ΑΕΚ έφευγε ηττημένη από το κλειστό της Καλαμίτσας με 73-59, έτσι και φέτος, όλη η φίλαθλη Καβάλα προσδοκά μια καθαρή νίκη στον αγώνα της Πέμπτης. Το μάτς είναι "ζωής και θανάτου" για την Καβάλα και το κλειστό αναμένεται να είναι ασφυκτικά γεμάτο.

Όλοι στο κλειστό την Πέμπτη στις 17:00 η ώρα.