Μπάσκετ

ΤΟ ΕΚΛΕΨΕ!!!

Posted in Μπάσκετ

12075094 656482201121632 4936215966891382738 n

Με το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια έφυγε η ομάδα μας από το κλειστό της Καλαμίτσας καθώς επικράτησε με 68-66 του Λαυρίου στην επιστροφή της στην Α1 μετά από 2 χρόνια.

Το Λαύριο είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα φτάνοντας την διαφορά ακόμα και στο +11 στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα μας να αντιδρά και να καταφέρνει να πλησιάσει στο σκορ κάνοντας ντέρμπι το ματς, για αρκετή ώρα ώσπου πέρασε με 5 πόντους μπροστά στο σκορ 2 λεπτά πριν την λήξη (63-58),το Λαύριο είχε την απάντηση και με ένα γρήγορο 6-0 πέρασε και πάλι μπροστά.Τον τελευταίο λόγο όμως τον είχε ο Τσαβντάρ Κοστόφ με την ομάδα πίσω στο σκορ 65-66 στο τελευταίο δευτερόλεπτο σουτάρει τρίποντο και ευστοχεί χαρίζοντας την νίκη στην Καβάλα!!!

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιάννη Τζήμα ήταν οι Ταπούτος Κεμπ και φυσικά ο Κοστόφ ενώ η ομάδα πήρε πολύ ενέργεια και από τον Δεμερτζή στο -11 του δευτέρου δεκαλέπτου.Ένω στην άλλη πλευρά για το Λαύριο ξεχώρισαν οι Μπάρλος και Γιαννακόπουλος.

O Μόρις Κεμπ με αξιολόγηση 25 στον δείκτη του ΕΣΑΚΕ είναι δεύτερος στην σχετική κατηγορία και ο Χρήστος Ταπούτος με τους 20 πόντους του είναι 3ος σκόρερ του πρωταθλήματος με το πέρας της 1ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 31-35, 46-47, 68-66

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Γκόρντον 6, Κεμπ 16, Βαν ντερ Μαρς 2, Μέντλιν 5, Ταπούτος 20, Σταμπουλής, Κοστόφ 17, Καλαϊτζίδης 2, Βάργκας, Δεμερτζής.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερελής): Γιάνγκ 11, Κρούμπαλι 10,Σακελλαρίου 5, Νικολακόπουλος 3, Νίξον 5, Περράκης 4, Γιαννακόπουλος 12, Μπάρλος 14, Έβανς 2