Ένωση Καβάλας-Περιστέρι 84-79.Έγινε… «Κάστρο» ξανά!

Posted in Μπάσκετ

IMG 0694

IMG 0694
Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ε.Κ.Καβάλας, που το Σαββατο το απόγευμα επιβλήθηκε επί της ομάδας του Περιστερίου με 84-79 και πήρε ακόμη μία βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η ομάδα του Άγγελου Κορωνιού, παίζοντας και πάλι με... «6ο παίκτη» το φανταστικό κόσμο της στην Καλαμίτσα, που εδωσε βροντερό παρων, πήρε το ρόζ φύλλο του αγώνα και ατενίζει πλέον με άλλη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία...

Το φίλμ του αγώνα...

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με τον Χάινς να σημειώνει το 6-10 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πάνος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 11-11, με τον Κανονίδη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να δίνει προβάδισμα και πάλι στους φιλοξενούμενους (11-14).
Ο Πάνος και πάλι ισοφάρισε σε 15-15, με τον Στυλιανού έπειτα από 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 20-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στην δεύτερη περίοδο ο Πάνος που βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση ανέβασε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους τρεις πόντους (25-22), όμως ο Κομποδιέτας στο 16ο λεπτό ισοφάρισε σε 30-30.

Ο Άντονι Γκράντι με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 37-34, με τον Πάνο να σημειώνει το 39-34, 15 δευτερόλεπτα πριν πάνε οι δύο ομάδες στο ημίχρονο. Τελικά οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το +5 της Καβάλας (39-34).

Ο Κομποδιέτας στην τρίτη περίοδο με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 49-43, με τον Γκαγκαλούδη να ανεβάζει την διαφορά στους εννέα πόντους (52-43) στο 25ο λεπτό του αγώνα, έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή, ενώ και πάλι ο Έλληνας γκαρντ με λέι-απ έκανε το 56-45.

Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-51, μετά από καλάθι του Πάνου. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Μίτροβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 64-53 και τον Πάνο να ανεβάζει την διαφορά στους 12 πόντους για την Καβάλα (66-54), η οποία έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Παπαντωνίου να μειώνει σε 74-65 για το Περιστέρι στο 36ο λεπτό, αλλά ο Στεφανίδης σημείωσε το 76-67. Ο Έλληνας γκαρντ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 78-69 και ο Μελισσαράτος μείωσε σε 78-71. Με αυτόν τον τρόπο η Καβάλα κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 84-79, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-34, 60-51, 84-79.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 17, Καλαμπάκας 12(2), Στυλιανού 6(1), Στεφανίδης 10, Γκράντι 7, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 5(1), Γκαγκαλούδης 19, κστέβσκι 3, Κόλεμαν 5.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 14(2), Κομποδιέτας 9(1), Θορν 7(1), Κανονίδης 22(2), Μάντζαρης 2, Ουίλιαμς, Χάινς 5, Πέτρουλας 7(1), Μελισσαράτος 9, Ψαρόπουλος 4, Λάκκας.